Pan przedszkolanka czyli czy są zawody typowo kobiece?

Pan przedszkolanka czyli czy są zawody typowo kobiece? Jak często zdarza nam się widzieć na niektórych stanowiskach mężczyzn? Czy w przedszkolach zatrudniani są mężczyźni? Wydaje się, że przyjęło się, iż niektóre zawody są typowo kobiece. Czy zatrudnilibyśmy opiekuna do dziecka? Jak często tę funkcję pełni mężczyzna? W szpitalu pielęgniarki i położne to też typowo kobiece zajęci. Położnik to ewenement, a pielęgniarzy też nie widuje się za często. Czy przyczyną jest predyspozycja czy raczej fakt, że mężczyźni nie garną się do niektórych zawodów? Na przestrzeni lat niektóre zawody z męskich stały się kobiece. Niegdyś etat nauczyciela był przypisany mężczyzną, w ostatnich latach jednak kobiety zdominowały to stanowisko. Czy jest to dyskryminacja panów, czy raczej oni sami unikają pewnych zajęć? jak rodzice zareagowali by na pana przedszkolaka i czy nie byłoby zaraz oskarżeń o pedofilię? Wydaje się, że sami ograniczyliśmy mężczyzną pracę w pewnych zawodach – może i szkoda, bo mogliby być w nich świetni.

Kategoria: Bez kategorii. Tagi: , ,

Kto lepiej poprowadzi firmę – kobieta czy mężczyzna?

Kto lepiej poprowadzi firmę – kobieta czy mężczyzna? Samo zadanie tego pytania można podciągnąć pod seksizm i dyskryminację, jednak jeżeli już zostało zadane można się nad nim zastanowić. Mężczyźni i kobiety różnią się i twierdzenie, że tak nie jest mimo popularności w ostatnich latach jest bzdurą. Mamy różne predyspozycje i inaczej postrzegamy pewne rzeczy. Są oczywiście wyjątki, ale jak to z wyjątkami bywa jest ich niewiele. Czy kobieta prowadząca firmę będzie dokładnie takim samym szefem jak mężczyzna? Może jej cierpliwość jest większa, a zdolności analityczne większe? Mężczyźni są bardziej podatni na sytuacje stresowe, mimo to częściej zachowują w ich przypadku trzeźwy umysł. Jak to wygląda w rzeczywistości? Kto lepiej zarządza personelem, podejmuje lepsze decyzje? Mężczyzna może podejmować bardziej śmiałe decyzje, w jego żyłach od wieków płynie nutka hazardzisty, a kobiety są rozważniejsze? Czy to tylko stereotypy, które obecnie nie mają wiele wspólnego z rzeczywistością. Pewne jest, że i kobieta i mężczyzna może prowadzić firmę bardzo dobrze, może też sprawić, że szybko zbankrutuje. Płeć niewiele ma z tym wspólnego – obecnie liczą się umiejętności i predyspozycje personalne.

Kategoria: Biznes. Tagi: , , ,

Urlop rodzicielski tylko dla kobiet?

Urlop rodzicielski tylko dla kobiet? Urlop rodzicielski to urlop, którym matka może podzielić się z ojcem dziecka. Czy często ojcowie decydują się na przerwę w pracy i opiekę nad dzieckiem? Co powoduje, że wolą chodzić do pracy pozostawiając dziecko z mamą? Z danych wynika, że tylko niewielki procent ojców postanawia przejąć opiekę nad dzieckiem w czasie pierwszego roku. Standardem jest, że to kobiety od urodzenia przejmują większość obowiązków związanych z niemowlakiem. Jakie są tego powody – czy ojcowie boją się zostać z dzieckiem, czy raczej boją się zgłosić pracodawcy, że chcą skorzystać z tego urlopu? Więź między rodzicami a dziećmi buduje się od najmniejszych lat. Ważne jest, aby oboje opiekunów spędzało z nimi jak najwięcej czasu już od urodzenia. Dzielenie się obowiązkami takimi jak mycie, karmienie czy wstawanie w nocy sprawia, że rodzina jest bardziej ze sobą związana. Dziecko już jako noworodek jest w stanie rozpoznać mamę i tatę. Urlop rodzicielski powinien być chociaż w części wykorzystany przez ojca.

Kategoria: Biznes. Tagi: , ,